Zrewolucjonizowana komunikacja między ludźmi – jak wpłynęły na to media społecznościowe?
Bez kategorii

Zrewolucjonizowana komunikacja między ludźmi – jak wpłynęły na to media społecznościowe?

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życie bez korzystania z mediów społecznościowych. Całość dopełnia fakt, że jest ich już naprawdę wiele, a z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większą popularnością i zdaje się, że zajmują już stałe miejsce w popkulturze. Obecność mediów społecznościowych ma bardzo duży wpływ na życie społeczne niemalże każdego społeczeństwa, a najbardziej na jeden z jego elementów – komunikację.

Odległość

Niegdyś komunikacja z osobami znajdującymi się kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów od siebie odbywała się za pośrednictwem tradycyjnej poczty, na czym cierpiała dynamika takiego komunikowania. Sprzężenie zwrotne otrzymywało się po paru czy nawet parunastu dniach od nadania komunikatu, dlatego nie można było mówić o prawdziwej komunikacji, która z założenia jest dynamiczna.

Odległość pozostawała głównym wrogiem komunikacji przez długi czas, czego dowodem może być chociażby wynalezienie urządzeń służących do komunikowania na odległość – telegrafu, a później telefonu. Wynalazki są dziećmi potrzeb, zatem już na przełomie XIX i XX wieku ludzkość przejawiała potrzebę komunikowania na odległość.

System rezerwacji internetowej Bookero pozwoli Ci zaoszczędzić czas – bookuj miejsca przez Internet!

XXI wiek

Nie da się ukryć, że dwudziesty pierwszy wiek jeszcze całkowicie zrewolucjonizował komunikowanie, a posłużyły do tego media społecznościowe. Zmieniła się również rola Internetu – zdaje się, że niegdyś służył on w głównej mierze do poznawania nowych ludzi, dzisiaj z kolei w równej mierze, o ile nie w większej, podtrzymywane są relacje ze znajomymi, rodziną i przyjaciółmi.

Dzisiaj możemy komunikować się z dowolną osobą, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajduje. Wielu naukowców sądziło, że taka forma komunikacji będzie odpowiedzialna za pewnego rodzaju obniżenie umiejętności komunikacyjnych – w internetowych konwersacjach nie było bowiem miejsca na niewerbalne sprzężenie zwrotne.

To też się zmieniło – swoje miejsce w Internecie stale i niezmiennie zajmują komunikatory, gdzie dużą rolę odgrywa nie tekst, a mowa i obraz, jak jest to w rozmowach w życiu realnym. Życie wirtualne coraz bardziej upodabnia się do realnego odpowiednika; przeprowadzane są także wideokonferencje biznesowe.

Rewolucja – jaki jest następny krok?

Fakt, że komunikatory internetowe zrewolucjonizowały komunikowanie się między ludźmi nie oznacza, że one same nie mogą być poddawane zmianom. Dzisiejszy rozwój coraz częściej zorientowany jest na technologię virtual reality, która wykorzystywana jest już w rozrywce na bardzo dużą skalę. Sądzi się, że VR będzie fundamentem komunikatorów przyszłości – oznacza to, że nie tylko będziemy mogli rozmawiać z daną osobą i widzieć ją, ale także na przykład siedzieć w jednym pokoju za sprawą wirtualnej rzeczywistości, mimo że osoba ta może znajdować się setki kilometrów od nas.

Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna wizja przyszłego komunikowania. Warto jednak pamiętać, aby nasze umiejętności komunikacyjne w prawdziwym życiu nie zostały zaniedbane.

Post Comment