Rodzaje żarówek i ich zastosowanie
Dom Magii

Rodzaje żarówek i ich zastosowanie

Wybierając oświetlenie do naszego domu, mamy sporo możliwości. Przed zakupem warto zastanowić się jaki rodzaj żarówek oraz lamp będzie najlepszy? Co powinno zdecydować o wyborze odpowiedniego oświetlenia? W jaki sposób znaleźć to najlepsze? Oto kilka porad.

Przede wszystkim warto się zapoznać z różnymi rodzajami żarówek, które obecnie znajdują się na rynku. Wbrew pozorom wybór nie jest łatwy, a informacje umieszczone na opakowaniach nie zawsze pomagają w podjęciu decyzji. Przed zakupem oświetlenia do naszego domu warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie rodzaje lamp będą nam potrzebne w poszczególnych pomieszczeniach – czy zależy nam mocnym i jasnym świetle, a może potrzebujemy niewielkiej lampki, która będzie tworzyła klimat danego miejsca. Warto zadbać także o kwestie oszczędnościowe, które są niezwykle ważne.

Rodzaje żarówek

1. Żarówki tradycyjne – ten rodzaj żarówek jest sukcesywnie wycofywany z rynku ze względu na fakt, że chłoną one bardzo dużo energii i dosyć szybko się wypalają. Zaletą takich żarówek jest to, że dzięki nim uzyskujemy równomierny strumień światła, a także dobre odwzorowanie kolorów. Poza tym posiadają bardzo niską cenę. Niestety ten rodzaj żarówek jest niezwykle energochłonny i stanowi zagrożenie dla środowiska (powoduje emisje dwutlenku węgla do atmosfery). Oprócz tego nie są zbyt trwałe i często się przepalają.

Sklep internetowy E-klosz.pl oferuje bogate oświetlenie do domu, w tym: plafony, lampy podłogowe, kinkiety i inne

2. Żarówki LED – obecnie to jedne z najczęściej wybieranych żarówek. Są one znacznie trwalsze od tradycyjnych żarówek oraz zużywają znacznie mniej energii. Posiadają wiele zalet, dlatego coraz częściej są wybierane. Przede wszystkim lampy LED są wydajniejsze niż świetlówki kompaktowe, ich czas pracy jest o wiele dłuższy i nie zawierają rtęci, przez co są bezpieczniejsze dla środowiska. Co ważne, są one bezpieczniejsze ponieważ nie nagrzewają się. Poza tym są odporne włącznie i wyłączanie oraz właściwie działają zarówno przy wysokim, jak i niskim napięciu. Można uznać, że ich wadą jest cena, która jest znacznie wyższa od ceny tradycyjnych żarówek. Jednak warto zaznaczyć to, że kwota ta szybko zwraca się w zaoszczędzonej kwocie rachunku za prąd.

3. Świetlówki kompaktowe – ten rodzaj żarówek zazwyczaj przybiera kształt spirali lub litery ,,u”. Podobnie jak żarówki ledowe, są często wybierane ze względu na swoje zalety. Wytwarzają one znacznie więcej światła niż żarówki tradycyjne przy tym samym zużyciu prądu, poza tym zużywają znacznie mniej prądu emitując taki sam strumień świetlny jak żarówki tradycyjne. Cieszą się długą żywotnością, jednak powinno się unikać częstego włączania i wyłączania, gdyż w tym momencie zużywają najwięcej energii. Niestety posiadają one kilka wad. Przede wszystkim: zawierają rtęć, mogą powodować zmniejszenie jasności światła wraz z upływem czasu, długo się nagrzewają i posiadają gorsze odwzorowanie kolorów od tradycyjnych żarówek.

4. Żarówki halogenowe – żarówki te wypełnione są gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Zaletą tego rodzaju oświetlenia jest to, że zużywają mniej energii niż zwykłe żarówki, a poza tym dobrze odwzorowują kolory i równomiernie rozprowadzają światło. Poza tym posiadają dość niską cenę. Wady to wyższe zużycie energii niż w przypadku żarówek ledowych czy świetlówek oraz krótsza żywotność.

Post Comment