Panele słoneczne – inwestycja, która się opłaci
Technologia Magii

Panele słoneczne – inwestycja, która się opłaci

Panele słoneczne, zwane też panelami fotowaltaicznymi lub po prostu solarami w pełni zasługują na miano najpopularniejszych metod na przyjazne środowisku pozyskanie energii. Wykorzystywane są właściwie wszędzie, w dużych firmach, prywatnych domach jednorodzinnych, hotelach czy gospodarstwach rolnych. Uzyskana dzięki nim energia spożytkowana może być do podgrzania wody użytkowej i wspomagania systemu ogrzewania. Panele słoneczne cenione są za trwałość, bezawaryjność, wydajność i łatwość użytkowania. Przy tych wszystkich zaletach zniechęca tylko jedno – cena, która nawet w przypadku najtańszych modeli jest niemała. Dobrze jednak nie zniechęcać się na starcie, bo okazuje się, że przy umiejętnym zaplanowaniu całej inwestycji, jej koszty dość szybko się zwrócą.

Jak działa kolektor słoneczny

Każdy kolektor, bez względu na model, składa się z trzech podstawowych elementów:

1. absorbera – element ten przyjmuje postać pokrytej ciemną powłoką płytki i odpowiada za pochłanianie promieniowania słonecznego, określa się go mianem serca kolektora i stanowi on o jego wydajności,

2. orurowania – jest to system rur odpowiedzialny za przekazywanie zgromadzonego ciepła, wykonany powinien być z odpornych na korozję, dobrze przewodzących ciepło materiałów, najlepiej z aluminium lub miedzi; przyjmuje postać układu meandrowego lub harfowego,

3. obudowy – chroni ona kolektor przed zmiennymi warunkami środowiskowymi oraz przed stratami zgromadzonego ciepła, wykonuje się ją z lekkich i wytrzymałych materiałów.

Mogą się one różnic między sobą konstrukcją, rodzajem zastosowanych materiałów, stopniem zaawansowania, wielkością oraz jakością i będą determinowały wydajność całego systemu.

Dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne?

Szacunkowy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych to przynajmniej kilka tysięcy złotych. Kwota taka zniechęca wielu, zwłaszcza prywatnych potencjalnych użytkowników kolektorów. Po dokładniejszym przeanalizowaniu sytuacji okazuje się jednak, że inwestycja taka może się dość szybko zwrócić. W miesiącach, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze, energia cieplna uzyskana z kolektorów może pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100 % – prawidłowo działające kolektory pozwalają na ogrzanie do temperatury 60 stopni do 200 litrów wody. Co ważne, ich skuteczność zależy głównie od natężenia światła, nie od temperatury otoczenia, dzięki czemu nawet w środku zimy można z nich mieć duży pożytek. Więcej nawet, okazuje się, że przy niższych temperaturach otoczenia, ale dużym natężeniu promieni słonecznych pracują one o wiele wydajniej. Na efektywność ich pracy nie wpływa też zbyt mocno zachmurzenie. Panele fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się przy świetle rozproszonym, a najlepsze modele będą w pochmurne dni produkowały zaledwie 1 % energii cieplnej mniej niż przy pełnym nasłonecznieniu.

Raz zamontowane kolektory posłużą nam przez minimum trzydzieści lat, a nawet dłużej, z tym, że w późniejszym okresie ich wydajność może spadać. Przy tym są właściwie bezawaryjne i nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych, poza okresowym myciem i wymianą płynu solarnego. Jeżeli jednak koszty instalacji kolektorów ciągle są dla kogoś nie do zaakceptowania, wyjściem z sytuacji może być dofinansowanie, jakie można uzyskać w Ministerstwie Środowiska lub w lokalnym urzędzie gminy.

 

Post Comment