Ogrzewanie domu – kominek klasyczny czy elektryczny?
Dom Magii

Ogrzewanie domu – kominek klasyczny czy elektryczny?

Kominek w domu to bardzo atrakcyjny element wyposażenia. Z jednej strony pełni on praktyczną funkcję, z drugiej strony może być piękną dekoracją, która podkreśli charakter całego wnętrza. Jaki rodzaj kominka wybrać? Czym się kierować? Oto kilka porad.

Wiele osób, które decydują się na kupno kominka staje przed wyborem między kominkiem elektrycznym, a tradycyjnym. Różne czynniki mogą decydować o podjęciu właściwej decyzji. Dylemat dotyka zazwyczaj kwestii montażu oraz pieniędzy. Kominek elektryczny jest łatwiejszy do założenia, jednak będzie stanowił on większy wydatek. Tradycyjna opcja może okazać się nieco tańsza, ale za to może istnieć problem z zainstalowaniem tego rodzaju kominka.

Niekiedy decyzja może być uzależniona od kwestii montażowych. W blokach raczej ciężko pozwolić sobie na zamontowanie tradycyjnego kominka, dlatego jedyną szansą będzie zainstalowanie kominka elektrycznego. W domach wolnostojących także coraz częściej wybierany jest ten rodzaj urządzenia, ponieważ łatwiej jest go zamontować w wybudowanym domu. Poza tym dzisiejszy wygląd kominków jest na tyle różnorodny, że mogą one być dopasowane do każdego rodzaju wnętrz.

Kominek elektryczny a kominek tradycyjny

Montaż kominka tradycyjnego trzeba zazwyczaj zaplanować już na etapie projektowania domu. Musi on być podłączony do specjalnego przewodu kominowego, który będzie doprowadzał powietrze i stanowił prawidłowe spalanie. Jeśli decyzja zapadnie nieco później, powinniśmy liczyć się ze sporymi kosztami takiej instalacji. Pod tym względem kominek tradycyjny może być zastąpiony kominkiem elektrycznym, który nie wymaga takiej instalacji.

Wyposażenie domowe, meble, specjalistyczne urządzenia i między innymi piece na szalonymax.pl – sprawdź

Kominek tradycyjny jest wybierany zazwyczaj ze względu na swoją wartość estetyczną, chociaż i to powoli ulega zmianie, ponieważ kominki elektryczne mogą niewiele się różnić od tych klasycznych. Możemy zadbać o odpowiednią obudowę, która będzie stanowiła odpowiednik dla kominka tradycyjnego.

Ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze kominka tradycyjnego, jest kwestia ogrzewania. Zazwyczaj klasyczne kominki wytwarzają więcej ciepła w domu. Aby wzmocnić jego wydajność, może wyposażyć go we wkład kominkowy. Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia specjalnego systemu, który będzie umożliwiał ogrzewanie także innych pomieszczeń. Niestety nie jest to możliwe w przypadku kominka elektrycznego – może on ogrzewać pomieszczenia, w których stoi.

Pod względem kosztów, należy wziąć pod uwagę, że kominek tradycyjny jest nieco droższy do zainstalowania, natomiast nie wymaga zużycia prądu. W klasycznym kominku pali się drewnem, które jest jednym z najtańszych paliw grzewczych. Kominek elektryczny niestety jest zasilany niezbyt tanią energią elektryczną. Jednak nie oznacza to, że jego koszty eksploatacyjne będą większe. Wszystko zależy tak naprawdę na co się nastawiamy – czy chcemy żeby kominek był tylko ozdoba w naszym domu i służył tylko raz na jakiś czas jako dodatkowe źródło ciepła, czy chcemy żeby przez większość czasu stanowił sposób na ogrzanie poszczególnych pomieszczeń czy całego domu.

Post Comment