Meble do niewielkiego mieszkania
Dom Magii

Meble do niewielkiego mieszkania

Jak urządzić małe mieszkanie aby prezentowało się ono dobrze, a przy tym było funkcjonalne? Nie jest to wcale takie łatwe. Z drugiej strony kawalerki wciąż cieszą się nie słabnąca popularnością. W małej przestrzeni łatwiej dbać o porządek, oczywiście jeśli zostanie ona dobrze umeblowana.

Meblowanie mieszkania warto zacząć od kuchni, która w każdym domu jest miejscem bardzo ważnym. Podczas urządzania kuchni trzeba pamiętać, że w tym pomieszczeniu powinno być wydzielonych pięć głównych stref: zapasów (lodówka oraz szafki na suchą żywność), przechowywania (półki na zastawę stołową, sztućce i pojemniki), mycia i czyszczenia (zlew i szafka), gotowania i pieczenia (kuchenka i piekarnik).

W niewielkim mieszkaniu nie można sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia na jadalnię, a więc w kuchni musi się znaleźć także stół z krzesłami. Dobrze jeśli stół ma możliwość składania i rozkładania blatu. To rozwiązanie świetnie sprawdza się np. podczas wizyty gości, a złożony blat nie zajmuje wiele miejsca na co dzień. Na rynku dostępne są także funkcjonalne stoły z półkami i szafkami, które są świetnym miejscem na przechowywanie drobnych przedmiotów kuchennych.

W małych mieszkaniach dobrze trzeba przemyśleć wybór w zasadzie każdego mebla. Blaty w kuchni powinny znajdować się na wysokości około 15 cm poniżej wysokości łokcia. Najbardziej optymalna to wysokość rzędu 80-90 cm. Sprawdzają się też wiszące szafki, które pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca na podłodze. Szafki należy powiesić 45-50 cm nad blatem. W kuchni najlepiej postawić na jasne barwy np. biel i pastele, które zawsze są modne, a przy tym optycznie powiększają wnętrze. Dlatego należy przejrzeć oferty sklepów meblowych możliwie jak najdokładniej, nie tylko by porównać ceny, ale również same propozycje.

W kawalerkach i małych mieszkaniach pokój dzienny często spełnia kilka funkcji m.in. sypialni, salonu czy gabinetu. Dlatego też należy wyposażyć go w funkcjonalne meble, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Zawsze sprawdza się ponadczasowa meblościanka, a więc mebel znany jeszcze z okresy PRL-u. Teraz meblościanki wracają do łask i w niczym nie przypominają już tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Są to meble składające się z kilku segmentów, na których postawić można telewizor, książki  wiele innych przedmiotów. To rozwiązanie bardzo wygodne. Poza tym pozostaje wybór mebla, który będzie pełnił jednocześnie funkcję kanapy i łóżka. Rozkładana sofa ma dodatkowy atut w postaci schowka na przechowywanie pościeli. Z kolei łóżko z szufladami i szafkami to doskonała skrytka na ubrania czy dokumenty.

Klasyczną szafę postawić można w przedpokoju. Warto poświęcić nieco czasu na jej wybór, bo dobrze wybrana posłużyć może przez wiele lat. Poza tym jest to często tak naprawdę wizytówka domu. Dobrze sprawdza się zawsze szafa wnękowa z lustrem, w której zmieszczą się ubrania i buty.

Urządzenie małego mieszkania zawsze jest sporym wyzwanie. Musi być ono bowiem wygodne i funkcjonalne zarazem. Okazuje się jednak, że można zrobić to tak, aby w efekcie końcowym prezentowało się ono bardzo efektownie. Należy jednak zachować umiar podczas wyboru mebli.

One Comment

Post Comment