Gigadane- niedoceniane źródło wiedzy
Technologia Magii

Gigadane- niedoceniane źródło wiedzy

Statystyka fascynuje ludzi od dawna. Jest ona namacalnym dowodem zmian, wydarzeń itd. Dane i wykresy zawsze robią na nas wrażenie i sprawiają, że zapamiętujemy pewne rzeczy na dłużej. Wraz z postępem technicznym zmieniał się sposób pozyskiwania tych danych, które służyły do analizy i wyciągania wniosków. Kiedyś źródłem wiedzy były roczniki, potem ankieterzy przeprowadzali badania telefonicznie. W obecnych czasach Internet dał nam niewiarygodne i nieskończone narzędzie do pozyskiwania danych. Co więcej, zmienił się nie tylko sposób w jaki dane są zbierane, ale i ich ilość. Zjawisko Big Data to ogromny przełom, który dzieje się na naszych oczach i ma znaczący wpływ na wiele dziedzin życia.

Sposób pozyskiwania

Z pewnością przełomowym faktem jest to, że dane te zbierane są automatycznie. Każde hasło, które wyszukujemy w Internecie, każde sprawdzenie poczty czy kliknięcie sugerowanej reklamy pozwala na zbieranie danych o nas samych. Służą one do głębokiej analizy dla firm zajmujących się marketingiem, sprzedażą i produkcją. Ilość informacji, jakie można zebrać w Internecie jest nieograniczona a dzisiejsze możliwości składowania pamięci pozwalają na wykonywanie statystyk nie na losowej grupie ale na całej próbie, co daje stuprocentową wiarygodność analizy.

Jak je wykorzystać?

Wykorzystanie gigadanych dla wykreowania modelu biznesowego czy kampanii reklamowej wydaje się być oczywiste. Jednak hasła jakie użytkownicy wpisują w Internecie mogą pomóc policji zapobiec pewnym przestępstwom. Przykładowo, program śledzenia osób wpisujących dane słowa w wyszukiwarkach pozwala na wytypowanie osób, które planują nielegalną przebudowę, sprzedaż leków na receptę, handel narkotykami itp. Gigadane mogą być także wykorzystywane do celów medycznych, by na przykład przewidzieć w jakim regionie wystąpi epidemia danej choroby. Tego typu analiz dokonuje się na podstawie wpisywanych słów związanych z pierwszymi objawami choroby.
Pamiętajmy jednak, że Big Data użyte w niewłaściwy sposób pozwala na inwigilację i manipulację zachowaniami ludzkimi.

Post Comment