Jak działają panele słoneczne?
Technologia Magii

Jak działają panele słoneczne?

Na rynku są dostępne rozmaite panele słoneczne, które różnią się między sobą wielkością czy wydajnością. Jakie z nich są najpopularniejsze? Czy warto mieć na dachu swojego domu czy mieszkania solary?

Jakie wyróżniamy panele słoneczne?

Najczęściej ludzie decydują się na kolektory płaskie albo próżniowo-rurowe. Spotyka się też panele słoneczne specjalnego zastosowania, które są wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie lub niektórych dziedzinach przemysłu.

Jaka jest zasada działania solarów? Jeśli chodzi o płaskie panele słoneczne, to istotnym elementem jest absorber, którym jest blacha miedziana pokryta specjalną powłoką. To właśnie na niej znajduje się przezroczysta warstwa ochronna. Kiedy promienie pokrywają absorber skutkuje to nagrzewaniem się nośnika ciepła. W dalszej kolejności ciepło przyczynia się na przykład do podgrzewania wody.

Warto też wspomnieć o kolektorach próżniowych oraz próżniowo-rurowych. W tym przypadku absorber znajduje się w próżni. To powoduje, że skuteczność takich urządzeń jest jeszcze większa. Poza tym tego typu fotowoltaika sprawdza się dobrze nawet w czasie chłodnych dni. Jest to spowodowane faktem, że działanie tych urządzeń w większym stopniu zależy od nasłonecznienia, a nie od temperatury powietrza.

Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Koszt zakupu kolektorów jest uzależniony od rodzaju urządzenia, jego wielkości czy parametrów dotyczącej wydajności. Niemniej jednak w każdym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych Poza tym trzeba pamiętać o kosztach związanych z montażem, ponieważ mało kto jest w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. Dla wielu osób jest to bardzo duża kwota finalna. Trzeba jednak zaznaczyć, że panele słoneczne to dobra inwestycja. Pokazują to niezależne badania, które potwierdzają, że dzięki nim znacząco spada ilość pieniędzy przeznaczonych na ogrzewanie. To sprawia, iż po kilku latach inwestycja w solary zwraca się, a urządzenia dalej są w posiadaniu właścicieli.

One Comment

Post Comment