Dom opieki dla osób starszych -dlaczego warto?
Rodzina Magii

Dom opieki dla osób starszych -dlaczego warto?

Domy opieki są często nazywane „domami starców” i do niedawna panowała o nich dość niepochlebna opinia. Wiele mówiło się przede wszystkim o kiepskich warunkach tam panujących oraz o niezbyt miłej obsłudze. Obecnie nie ma o tym mowy. Miejsca tego typu są dobrze wyposażone, dostosowane do potrzeb ludzi starszych, a pracujący w nich personel doświadczony i wykształcony.

Czym są domy opieki?

Domy opieki są miejscami, gdzie przebywają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku, którzy potrzebują na co dzień pomocy fizycznej oraz medycznej. Budynki tego typu zwykle skupiają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt takich osób. Niektóre domy opieki oferują także prywatne pokoje dla starszych mieszkańców, którzy są stosunkowo samodzielni i wiele codziennych czynności nadal mogą wykonywać bez pomocy osób trzecich. W innych dominują pokoje kilkuosobowe, które są dzielone najczęściej między 2-3 osobami tej samej płci. W pokojach umieszczane są zwykle osoby w podobnym wieku oraz o zbliżonym stanie zdrowia.

Opieka na najwyższym poziomie 24 godziny na dobę

Zdecydowana większość domów opieki zapewnia swoim rezydentów opiekę 24 godziny na dobę. Zatrudnione pielęgniarki oraz lekarze są przez cały czas do dyspozycji pacjentów, a w razie potrzeby mogą natychmiast udzielić niezbędnej pomocy. Wstęp do domów opieki mają tylko mieszkańcy oraz członkowie ich najbliższej rodziny i inni wpisani wcześniej na liście goście. Nie ma więc obaw, że dostaną się tam osoby postronne. W domach opieki konstrukcja przystosowana jest specjalnie do potrzeb osób starszych. Pomieszczenia pozbawione są progów, wyposażone w ułatwiające poruszanie się uchwyty i szerokie futryny drzwiowe. Wszystko to aby do minimum zminimalizować ryzyko upadku.

Doskonałe wyposażenie i profesjonalna opieka medyczna

Domy opieki to obecnie miejsca jest znajdują się sale aktywności, pomieszczenia terapeutyczne i rehabilitacyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt. W miejscach tego typu pracuje też wykwalifikowana i doświadczona kadra lekarska – specjaliści różnych dziedzin, rehabilitanci i terapeuci. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które z uwagi na przebyte choroby wymagają ciągłej rehabilitacji. Domy opieki wyposażone są zwykle w przynajmniej podstawowy sprzęt diagnostyczny.

Domy opieki są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie opiekować się dziadkiem czy babcią. Nie wszyscy są bowiem w stanie zapewnić swoim bliskim profesjonalnej opieki domowej, ze względów finansowych lub organizacyjnych. Miejsca tego typu to szansa na zagwarantowanie im doskonałej opieki i to przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu mogą żyć ze świadomością, że ich bliscy są traktowani z odpowiednim szacunkiem i odpowiednio pielęgnowani. Rezydentów można odwiedzać najczęściej codziennie, choć nie jest to wymogiem koniecznym.

Integracja z innymi ludźmi w tym samym wieku

Pracownicy domów opieki dbają o to, aby ich mieszkańcy się ze sobą integrowali i budują w nich poczucie wspólnoty. W coraz większej liczbie miejsc tego typu zatrudnione są specjalne opiekunki, które osoby poruszające się o własnych siłach zabierają na ciekawe wycieczki po lokalnych zabytkach i nie tylko. Wiele rozrywek i form spędzania wolnego czasu czeka na nich także i w samym ośrodku. Mogą oglądać filmy, grać w gry z innymi mieszkańcami czy słuchać muzyki. Do dyspozycji rezydentów jest zwykle biblioteka i zielony ogród. Rodzaje aktywności są dopasowywane oczywiście do potrzeb indywidualnych każdego pacjenta osobno. To szansa na przebywanie z ludźmi w tym samym wieku i o podobnych zainteresowaniach. Ma to bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Domy opieki są bowiem miejscem, gdzie osoby starsze mogą uniknąć poczucia samotności, która niejednokrotnie prowadzić może nawet do depresji. Kontakt z innymi ludźmi oraz aktywność pobudza umysł, wpływa dobrze na samopoczucie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia starczej demencji.

Kompleksowa pomoc we wszystkich czynnościach

Bardziej chorzy mieszkańcy domów opieki mają zapewnioną pomoc w wykonywaniu codziennych czynności takich jak jedzenie, picie czy ubieranie. Personel pracuje jednak z nimi zachęcając ich do zachowania aktywności, o ile jest to oczywiście możliwe. Wszystko to odbywa się oczywiście -pod okiem lekarza lub pielęgniarki. Personel zajmuje się również innymi obowiązkami m.in. gotowaniem posiłków czy wymianą pościeli. Opiekunowie i asystenci dobierani są najczęściej pod kątem potrzeb i indywidualnych wymagań rezydentów. Wszystko po to aby czuli się swobodnie. W razie jakichkolwiek problemów zawsze można poprosić o zmianę personelu i to bez podawania przyczyn.

W niepamięć odeszły już złe opinie na temat miejsc tego typu. Stoją one obecnie na najwyższym poziomie, wszelkie nieprawidłowości nie mogą mieć miejsca z uwagi na liczne kontrole i nie tylko. Potrzeby ludzi starszych są w nich stawiane na pierwszym miejscu. Domy opieki to w wielu przypadkach jedyna szansa na zapewnienie bliskim wysokiej opieki medycznej przez 24 godziny na dobę.

Artykuł przygotowany przez dom opieki Wigor w Legionowie obok Warszawy. Najwyższy standard opieki to ich renoma.

Post Comment